Turuülevaate värskendus: Koroonaviirus kõigutab turge – hoiame silmad lahti

Aastavahetusel puhkenud koroonaviiruse epideemia on viimase nädala jooksul märgatavalt turge kõigutanud. Põhilised aktsiaturud on langenud kuni kümme protsenti tipptasemest ja umbes viis protsenti aasta algusega võrreldes. Turuintressimäärad on samuti üldises languses, peegeldades investorite riskivalmiduse vähenemist ja inflatsioonisurve nõrgenemist. Investeerimisturgude hinnakõikumised pole pikaajalise investori vaatevinklist esialgu siiski erakordsed, kuid peegeldavad siiski suurenenud ebakindlust epideemia mõjude suhtes nii tarbijate käitumisele kui ettevõtete kasumisuutlikkusele.

Mõju majandusele

Epideemia varajases staadiumis eeldati, et see avaldab lühiajalist otsest mõju eelkõige Aasia, peamiselt Hiina majandusele. Esialgsete hinnangute kohaselt pidanuks epideemia vähendama Hiina majanduskasvu esimese ja tõenäoliselt ka teise kvartali jooksul umbes ühe protsendipunkti võrra. Kaudseid mõjusid ennustati ka maailmamajandusele, eelkõige rahvusvahelisest kaubandusest ja tarneahelatest tingitud globaalse majandustegevuse aeglustumist, kuid see mõju pidi olema lühiajaline.

Kuna epideemia on viimastel päevadel levinud üle kogu maailma, on olukorra hindamine muutunud keerulisemaks ning turukeskkond seetõttu ebastabiilsemaks. Turud reageerivad igapäevasele epideemiateemalisele uudistevoole ja olukorra arengule ühes või teises suunas tõenäoliselt järgmiste nädalate jooksul.

Jälgime olukorda teraselt

Aktsiariski vähendasime juba möödunud aastal väikese alakaaluni, sest ettevõtete selleaastased kasumite kasvuprognoosid paistsid olevat liigoptimistlikud. Seetõttu ei ole me investeerimisportfellide koosseisus olulisi muudatusi teinud. Viirusepideemia mõjud nõrgendavad majandus- ja kasumiprognooside täpsust, mis juba kajastub riskipreemiate tõusus aktsiaturgudel. Jälgime tähelepanelikult epideemia arengut ja selle mõju maailmamajandusele ning reageerime vastavalt vajadusele.

 


Similar articles