Optimismi või pettumuse aeg?

vaihtoehtoiset-sijoitukset-houkuttavat

2019. aasta maailmaturu ülevaade ja 2020. aasta väljavaade

Ebakindluse aasta

Enamik investoreid nõustub, et investeeringutulususe üks suurimad mõjutajaid on ebakindlus. Tavaliselt järgneb tulusus suuremale ebakindlusele, see tähendab suuremale riskile, kuid paljud muutuvad kartlikuks ja väldivad turbulentseid turge.

Viimase kaheteistkümne kuu jooksul oleme näinud Argentiina varade kokkuvarisemist, Ladina-Ameerikat haaranud rahutuste lainet, mis raputas Brasiilia turu kindlustunnet, proteste Hong Kongis ja Prantsusmaal ning muidugi ka Donald Trumpi Twitteri vahendusel levitatavaid ülespuhutud ambitsioone, mis sageli annavad tugeva tagasilöögi.

Möödunud aasta jääb meelde pingelise kaubandussõja ja keskpankade tuntava kohalolu aastana.

Köievedu

Trump tekitas 2019. aastal tõelise Ameerika mägede väärse sõidu. Kõigepealt kuuleme 2018. aastal kehtestatud tariifide peatamisest, seejärel tariifide tõstmise kavatsusest ja lõpuks kaubandusläbirääkimiste plaanidest. Tariifidega seotud köievedu jätkus kuni 13. detsembrini 2019, mil USA ja Hiina teatasid esimese etapi tehingust vahetult enne uute tariifide kehtima hakkamist. Lakkamatud uudised kaubanduskõneluste kohta tegi paljud investorid rahutuks ja sundis neid liikuma üliväikese riski, kuid madala tulususega (nt valitsusvõlakirjad) turgudele.

Kaubanduse seisundi üheks kõige usaldusväärsemaks näitajaks on olnud USA dollari ja Hiina jüaani vahetuskursimäär. Hiina jüaan erineb teistest valuutadest selle poolest, et selle väärtuse määrab iga päev valitsus, jättes kõikumiseks ruumi 2%. Teisisõnu on see abinõu, mis annab Hiinale eelise kaubandussuhete halvenemisel. Näiteks kui USA suurendab Hiina kaupade tariife, saab Hiina Rahva Pank jüaani väärtust kunstlikult alandada, turgutades nii eksporti kaubandustasakaalu parandamiseks. Allpool esitatud graafik peegeldab USA ja Hiina vahelisi kaubandussuhteid – kasvav vahetuskursimäär (dollari väärtuse kasv jüaani suhtes) tähendab, et kaubanduskõnelused on süngevõitu (s.t kõrgemad tariifid, vastuabinõud jms) ja vastupidi. Ka sel aastal leiab vahetuskursimäär kindlasti palju kasutust.

 

Allikas: Bloomberg, 13/01/2020

USA dollari ja Hiina jüaani vahetuskursimäär. Allikas: Bloomberg, 13/01/2020

Keskpankade esiletõus

Viimasel paaril aastal on keskpangad olnud tähelepanu keskmes. Eelmisel aastal tegi USA Föderaalreserv (FED) täispöörde ja lõpetas intressimäära tõstmise, seades selle asemel suuna selle alandamisele, sest ilmselt muutus olulisel määral arusaam USA majanduse seisundist. Sellegipoolest on turud pikenenud odava raha ajajärgu hästi vastu võtnud.

Nagu eespool mainitud, lasi Hiina Rahva Pank esimest korda pärast 2008. aasta finantskriisi jüaanil kukkuda nii, et see langes allapoole 7 jüaani USA dollari eest, kasutades seda abinõuna võitluses Trumpi Hiina kaupade tariifide tõstmise vastu.

Ka Euroopa Keskpank tegi otsuse pikendada nullintressimäära perioodi ja alustas uuesti oma varaostuprogrammi rakendamisega, et „ hoida soodsaid likviidsustingimusi ja korrigeerida intressimäärasid piisaval määral“. Need plaanid tõmbasid endale aga Donald Trumpi tähelepanu, misjärel viimane säutsus Twitteris „väga ebaõiglane Ühendriikide suhtes!”, näidates, et see oli võte euro nõrgendamiseks, et „USA-ga oleks kergem võistelda“. Sellised märkused on jälle pannud investoreid küsima ega Trump pole võtnud 2020. aastal järgmisena Euroopat sihikule.

Tere tulemast uude aastakümnesse!

Aasta alguses on traditsiooniks, et majandusteadlased ja investeerimisgurud jagavad oma ennustusi tõenäoliste sündmuste kohta järgmisel kaheteistkümnel kuul. Mina ei ole muidugi mingi guru ja seega uurin ma fakte, mitmesuguseid majandusmudeleid ja eelmisel aastal kogutud andmeid, et jagada oma arvamust, mida võime 2020. aastalt oodata.

Aasta algas sõna otseses mõttes pauguga. Trumpi esimene päevakorrapunkt – Iraani kindrali Qassem Soleimani tapmine raketirünnakuga. See käik ei jäänud tähelepanuta. Ainult paar päeva hiljem ründas Iraan USA Iraagis asuvaid sõjaväebaase rahuldamaks islamirežiimi kättemaksusoovi. 8. jaanuaril 2020 tegi Trump avalduse, et USA ei jätka Iraani vastu vastuabinõude kasutamist, sest USA sõjaväebaasides ei olnud inimohvreid. Loodetavasti leevendab see Lähis-Ida pingeid ja mõlemad pooled hoiduvad sõjalisest tegevusest, et vältida sõda uuel aastakümnel. Iraani valitsus aga peab tegelema rahva protestidega pärast seda, kui nii-öelda kogemata tulistati alla lennuk, kus hukkusid kõik 176 reisijat.

Poliitika, majandus, loodushoidlikkus ja turud

Poliitilises plaanis jääb Trump tähelepanu keskpunkti. Tema ettearvamatud otsused kaubanduse ja üleilmsete suhete kohta on ka edaspidi turu tulususe võtmeteguriteks. Näiteks, 13. jaanuaril kõrvaldas USA rahandusministeerium Hiinalt valuutamanipulaatori määrangu kaubandussõja peatamiseks just enne esimese etapi kaubandusleppe allkirjastamist hiljem samal nädalal. Need uudised olid soodsaks katalüsaatoriks, mis pani NASDAQ-i indeksi 1% võrra ülespoole hüppama.

2020. aasta on USA presidendivalimiste aasta ning on huvitav jälgida, kas Trumpi tagandamisjuurdlus pöördub tema kasuks või tema vastu. Euroopas hakkab tugev valitsemine tasapisi kaduma sedavõrd, kui Merkeli aeg hakkab läbi saama, ning Emanuel Macronil on Prantsusmaal omad poliitilised probleemid lahendada. Viimaks jätkavad britid ka oma liidust lahkumise kava. Boris Johnsoni oluline võit näitab, et parlamendi konservatiivsete liikmete suurema arvu tõttu oleks pehmemat Berxiti kokkulepet kergem vastu võtta.

Kui vaadata olukorda rahapoliitika ja majanduse seisukohalt, siis on väga tõenäoline, et keskpangad jätkavad tuvidena, s.t lõdva rahapoliitika toetamist ja hoiavad intressimäärad madalad, et toetada majanduse stabiilsust ja kasvu üle maailma. Kohe kui majandusnäitajad, sealhulgas inflatsioon, hakkavad näitama paranemise märke, oodatakse poliitika kujundajatelt pistriku teravaid küüniseid. Riikide stabiilsem seisund on andnud põhjust prognoosida 2020. aastal maailmamajanduse kasvuks 2,9% (2,8% 2019. aastal). Kui võtta arvesse, et USA on üldiselt olnud stabiilne turg, pöördub tähelepanu Euroopa tootmissektori arengule.

Minu meelest ei anna 2020. aasta meile kahest tulemust – kriis või mitte. Trump on ilmselt rahulikum presidendiralli ja tagandamisjuurdluse tõttu ning odava raha perioodi jätkumisel on selle ootuspärane tulemus tubli majanduskasv. Kuigi Hiinast on saamas maailmamajanduse suurriik, on näha ka muid märke. Ühelt poolt on ju tore, et Hiina Rahva Pank toetas väikeettevõtteid, vähendades laenuandjate reservinõuet, kuid teiselt poolt toitis see kerge unega draakonit. Kuidas nii? Hiina ettevõtete tagastamata võlg tõusis 2019. aastal rekordkõrgele ja riskantsete laenude andmine lükkab nende laenude ebasoodsat mõju lihtsalt edasi. Sellele vaatamata oodatakse 2020. aastal Hiina SKP kasvuks jällegi 6%.

USA majanduslanguse tõenäosus järgmise kaheteistkümne kuu jooksul. Allikas: Mandatum Life, FED (J. H. Wright, 2006), Bloomberg

USA majanduslanguse tõenäosus järgmise kaheteistkümne kuu jooksul. Allikas: Mandatum Life, FED (J. H. Wright, 2006), Bloomberg

Üks ennustustest, mida tahan 2020. aasta ja järgmise kümnendi kohta teha puudutab keskkonna, sotsiaalsete ja valitsemise teemade suurenevat tähtsust. Maailma keskkonnaprobleemidele pöörati eelmine aasta palju tähelepanu ning see tähelepanu ei kao kuskile. See on vältimatu kuni järgmine põlvkond – Greta Thunbergi põlvkond saab juhtpositsiooni ja ärimaailm peab kasvavast rikkusest osa saamiseks kohanema. Ettevõtete üheks peamiseks ülesandeks saab hinnata, kuidas nad saaksid loodushoidlikumalt kasvada. Kas nad saaksid emiteerida rohelisi võlakirju? Kas nad saaksid kasutada ainult rohelist energiat? Kas nad saaksid vähendada süsinikujalajälge? Ettevõtete jaoks saab määravaks potentsiaalsete klientide huvi kadumine nende teenuste vastu, sest nad ei suuda olla loodushoidlikumad.

Hea küll. Kuidas on lood finantsturgudega? Olgu kriis või mitte, tuleb mõelda, kuidas endale sobivat portfelli koostada. Et vähese riskiga varad, nagu valitsusvõlakirjad, on väga madala tulususega, tuleb otsida kvaliteetseid tärkava turumajandusega riikide võlainstrumente, kulda või valuutat, mis aitaks luua puhvri suurema volatiilsuse tingimustes. Ebakindluse ajal riski leevendajaks peetava kulla hind kerkis eelmisel aastal 18%, samas kui riskantsed varad, nagu aktsiad, kasvasid 25% (MSCI World). Olgu poliitilise, majandusliku või rahapoliitilise ebakindluse aeg, üks asi on kindel – hästi tasakaalustatud portfell aitab riski ohjata ja väärtust tõsta. Riski ohjamiseks tuleb traditsioonilisi varaklasse (aktsiaid ja võlakirju) mitmekesistada alternatiivsete varadega (tooraine, kinnisvara, erakapital/võlakirjad).

assets

Kokkuvõte

Üldiselt võib oodata, et 2020. aasta tuleb eelmisest aastast tagasihoidlikum. Majanduslanguse mure on haihtunud, odava raha programmid toimivad, kaubandussuhted paranevad (vähemalt praegu) ja investorid lihvivad oma navigeerimisoskust peamiselt Donald Trumpi tekitatud poliitilise ebakindluse tingimustes. Üldiselt arvatakse finantsturgude kohta, et nõudlus valitsusvõlakirjade järele hakkab tõenäoliselt vähenema, asendudes kasulikumate võlainstrumentidega, nagu kvaliteetsed ettevõtete võlainstrumendid või laenud. Mis puutub aktsiatesse, siis oleks naiivne loota, et tuleb samasugune erakordsete tulemustega aasta, mistõttu investorid ootavad traditsioonilisemaid pikaaegseid keskmisi näitajaid.

 

Julius Poliakas
Mandatum Life, Varahaldur

5F5A0681


Similar articles