Kallis, kallim tehnoloogiaettevõte

tehn ettevõte

Kõige odavamate ja kallimate aktsiate vaheline hindamistaseme erinevus on veninud pea rekordiliseks, kirjutab portfellihaldur Janne Holtari.

Turul on kombeks liikuda trendides. Tõusule järgneb tihti veelgi tõusu, kuni trend ootamatult katkeb, ja teiselt poolt jätkub langus tihti pikemalt, kui oskaks arvata või oleks põhjendatud.

Viimastel aastatel on üks kesksemaid trende börsil olnud eriti USA tehnoloogiaettevõtete aktsiahindade tõus. Vastavalt traditsioonilistes tegevusvaldkondades ja eriti Euroopas tegutsevad ettevõtted on jäänud keskmiselt muust kursi arengust selgelt maha.

NASDAQ-i börsil noteeritud tehnoloogiaettevõtteid jälgiv indeks NASDAQ Composite on viimase viie aasta jooksul kahekordistunud. Samal ajal asetseb Euroopa ettevõtteid laialdaselt kirjeldav indeks STOXX 600 endiselt 2015. aasta tipptasemest allpool. Sellel erinevusel on mitmeid põhjuseid: Euroopa majanduskasv on USA omast tagasihoidlikum, Euroopa pangandussektor on halvas seisus ja teatud USA ettevõtted on investorite ootusi korduvalt ületanud. Näiteks Amazon ja Google’i emaettevõte Alphabet on tippkvaliteediga ettevõtted ja on vähemalt mingil määral põhjendatud, et nende kursid on viimastel aastatel tugevalt tõusnud.

Tihti viidatakse tehnoloogiaettevõtetest rääkides niinimetatud FANG-ettevõtetele (Facebook, Amazon, Netflix, Google), mis vastutavad suure osa eest NASDAQ-i indeksist. Ilmselt vähem tähelepanu on saanud see, et nende tehnoloogiahiidude taga on suur grupp tehnoloogia- ja internetiettevõtteid, mille kursi areng on olnud vähemalt sama tugev ja mille hindamistasemed on väga kõrged. Näiteks kliendisuhete haldusele spetsialiseerunud Salesforce on tõusnud viie aastaga 200 protsenti ning ettevõtte hinna ja käibe suhe on selle teksti kirjutamise hetkel ligi 10. Internetikaubanduse infrastruktuuri pakkuva Shopify kurss on tõusnud viie aastaga üle 600 protsendi ning ettevõtte hinna ja käibe suhe on ligi 15.

USA tehnoloogiaettevõtete
hinnastamistasemetes ei ole ruumi pettumustele.

Mingil hetkel on hea hinge tõmmata ja võrrelda investeerimisobjektide hindamistasemeid nende võimaluste ja riskidega. Mitmete USA tehnoloogiaettevõtete hindamistasemed – ükskõik, millise mõõdupuuga mõõta – ei jäta ruumi pettumustele. Samal ajal on börsidel rekordarv tugevat kassavoogu andvaid stabiilselt kasumit suurendavaid ettevõtteid, mille hindamistasemed on tõeliselt madalad. Odavamate ja kallimate aktsiate pea rekordiliseks veninud hindamistaseme erinevus on tekitanud pikalt ettepoole vaatavale investorile ahvatlevaid ostuvõimalusi. Viimane pool aastat on olnud kvaliteetset portfelli koostavale aktsiate kogujale hea aeg.

Janne Holtari
Portfellihaldur
Mandatum Life

 


Similar articles