Juhi ennast paremini – 9 nõuannet

9 nippi

Iseseisev juht saavutab tulemusi piisava tööpanusega oma heaolu osas allahindlust tegemata. Juhtimine eeldab ennekõike enesedistsipliini ja järjepidevust.

1. Mõista äritegevust

Ülemus peab oskama vaadata numbrite taha ja mõistma, mida ta suudab oma tegevusega mõjutada.

Tee endale selgeks, millised tegevused suurendavad ettevõtte kulusid. Mõtle, kuidas saad koos oma meeskonnaga mõjutada müüki ja kasumlikkust.

Heida aeg-ajalt pilk oma äritegevuse tulevikku. Kuidas tulevased muutused mõjutavad sinu vastutusalal? Kas nende tõttu oleks põhjust teha midagi teisiti?

2. Tee selgeks oma eesmärgid

Ettevõtete strateegilised eesmärgid on suured ja need ei juhi üksiku töötaja igapäevaseid valikuid. Seda peab igaüks ise tegema.

Sea omale iga päev sobiva suurusega eesmärke, aga ole ka valmis neid muutma. Julge ka oma ülemusele väljakutseid esitada ja mõelda, mida sulle seatud eesmärgid igapäevases töös tähendavad.

3. Tunne ära oma oskused

Märgi kalendrisse oma tegevuse arendamiseks vajalik aeg. Mõtle, mida teha, aga ka kuidas seda teha. Teguviisid on osa ettevõtte kultuurist – neid ei suuda konkurendid kopeerida.

Laienda oma arusaamist kompetentsidest. Lisaks tööoskustele kuulub kompetentside alla ka süsteemide ja võrgustike haldamine, koostöö- ja kommunikeerimisoskused ning võime ja tahe õppida pidevalt ja uusi asju.

4. Pane oma mõtted proovile

Eriti kui on kiire, tegutseme tihti automaatselt. Kas probleemile oleks olemas mõni teinegi lahendus kui see, mis esimesena pähe tuli?

5. Arenda ennast

70/20/10 mudeli järgi toimub täiskasvanud inimese õppimisest 70 protsenti tööd tehes, 20 protsenti aru saades (reflektsioon ja tagasiside) ja 10 protsenti koolitustel.
Õppida võib seega ka mujal kui kursustel. Võta julgelt osa projektidest, mis ei ole sulle teemavaldkonnalt tuttavad või peatu, et mõelda muule kui oma tööülesannetele. Palu tagasisidet oma kolleegilt või meeskonnalt.

6. Tuvasta, milline juht sa oled

Mida realistlikum arusaam sul enda tegutsemisviisist on, seda mõjusam juht sa oled.

Kas sulle on lihtne läheneda? Kas julged rääkida ka vähem meeldivatest asjadest? Kui vastasid jah, oled õigel teel. Kui vastasid ei, siis kuidas saaksid oma suhtlemisoskust parandada või suhtlemisolukordades enesekindlam olla?

7. Oska abi paluda

Hoolitse selle eest, et sinu ümber oleks piisav tugivõrgustik. Kogu informatsiooni ei saa ise hallata ja ühel isikul ei saa olla kõiki oskusi. Tähtsaim on teada, kelle poole vajadusel pöörduda.

Delegeeri tööülesandeid oma meeskonnale. Delegeerides väärtustad teiste oskusi ja annad neile võimaluse. Ometi pea meeles austada teiste aega.

8. Juhi oma ajakasutust

Planeeri oma ajakasutust erineva pikkusega ajaperioodideks. Vaata nädala, kuu ja poole aasta kaugusele ning ka aasta lõpuni. Pane kõik juba teada olevad rutiinsed ülesanded kalendrisse kirja.

Uuenda oma kalendrit ja analüüsi oma ajakasutust. Sa ei vaja post-iti sedeleid, kui ülesannete loetelu on kalendris.

Andes erinevatele kalendri sissekannetele värvikoodi, saad ühe pilguga selgeks, millist nädalat on oodata. Kalendrist näed, milline osa sinu ajast kulub meeskonna juhtimisele. Kas aega on varutud piisavalt?

Pea meeles varuda kalendris aeg ka iseendale, lõunal käimiseks ja ettearvamatute tulekahjude kustutamiseks.

Kui ettevõttes on toimumas muutused, on juhtkonnal tõenäoliselt väga palju koosolekuid, mis tekitab alluvates ebakindlust. Siis tasub meeles pidada, et tähtsaim ülesanne on inimeste juhtimine, mitte koosolekutel istumine.

Hoolitse selle eest, et jaksaksid ise tööd teha. Seda ei saa keegi sinu eest teha.

9. Pea meeles tähistada

Mida on saavutatud? Õnnestumiste tähistamine kannustab edasi minema, kaasab kollektiivi ja tugevdab ühtekuuluvustunnet ning tekitab uhkust oma töö üle. Positiivsus on ilma kuludeta viis tugevdada tööga rahulolu.

Autor: Marjo Kanerva  Allikas: Katri Neuvonen, Tresentio OÜ


Similar articles